Kábítószer birtoklás és kereskedelem büntetése, valamint a büntetés enyhítése

Mi minősül kábítószernek?

Ha kábítószerekről van szó, a legtöbb embernek rögtön a marihuána, a kokain, az LSD és a heroin jut az eszébe. A magyar büntetőjogi szabályozás szerint jelenleg 139 különböző kábítószert és 166 pszichotróp anyagot különböztet meg, amelyek birtoklása, fogyasztása, előállítása továbbá kereskedelme bűncselekménynek minősül.

A hatályos Büntető Törvénykönyv (2012. évi C. törvény, Btk.) szerint kábítószernek minősülnek az ellenőrzött anyagokról szóló 78/2022. (XII. 28.) BM rendelet 1. mellékletének 1. és 2. jegyzékén, valamint a 2. mellékletének 1. és 2. jegyzékén feltüntetett anyagok. Ugyanez a rendelet a 3. mellékletében sorolja fel az új pszichoaktív anyagokat.

Kábítószer

Melyek a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények?

A Btk. szerint kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény a Kábítószer-kereskedelem, a Kábítószer birtoklása, a Kóros szenvedélykeltés, a Kábítószer készítésének elősegítése, valamint a Kábítószer-prekurzorral visszaélés. A kábítószer-bűncselekmények közül a Kábítószer birtoklása és a Kábítószer-kereskedelem a leggyakoribbak.

A kábítószer birtoklása és büntetése

A Btk. szerint aki kábítószert termeszt, előállít, megszerez, tart, az ország területére behoz, onnan kivisz, vagy azon átszállít, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A kábítószer birtoklásának minősített esete – azaz súlyosabban, kettő évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő – az, ha az előző mondat szerinti magatartásokat üzletszerűen, bűnszövetségben, továbbá ha hivatalos vagy közfeladatot ellátó személyként, e minőséget felhasználva követik el.

Ettől is súlyosabban, öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az, ha jelentős mennyiségű kábítószerre történik az elkövetés. Különösen jelentős mennyiségű kábítószer esetén pedig az elkövető öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés büntetést kockáztat.

Aki a bűncselekmény elkövetéséhez anyagi eszközöket szolgáltat, az a konkrét elkövetőhöz hasonlóan, önálló elkövetőként büntethető. A Btk. a kábítószer birtoklásának még az előkészületét is három évi szabadságvesztéssel rendeli büntetni.

A kábítószer birtoklásának privilegizált, azaz enyhébben büntetendő esete az ha csekély mennyiségű kábítószerről van szó. Ilyenkor a törvény „csupán” két évi szabadságvesztéssel, üzletszerű elkövetésnél, illetve hivatalos vagy közfeladatot ellátó személy esetén pedig három évi szabadságvesztéssel kell számolni.

A nyomozó hatóság gyakran a kábítószer birtoklására utaló magatartás esetén is törekedik akár az egyszerű fogyasztókat, akár a kábítószert első alkalommal kipróbáló fiatalokat is kábítószer-kereskedelem bűntettével meggyanúsítani. Emiatt érdemes már az első rendőrségi kihallgatáson védőügyvéd közreműködését igénybe venni.

Ha valakit kábítószer birtoklásának gyanújával állítanak elő, azt először megmotozzák és lefoglalnak tőle minden kábítószergyanús dolgot, például port, kisebb zacskót, fecskendőt, pirulát vagy akár növényi törmeléket. Nagyobb mennyiségre utaló jelek esetén a nyomozók rövid időn belül gyakran házkutatást is foganatosítanak.

Kábítószer

Az első nyomozati kihallgatáson készült jegyzőkönyvben rögzített vallomást az elkövető szavahihetőségének árán vissza lehet vonni, de a nyomozati iratanyagból kitörölni nem lehet. Előfordul továbbá az, hogy a rendőrség részéről eljáró nyomozó elbagatellizálja az esetet és csupán kábítószer birtoklásával való gyanúsítással veszi fel a jegyzőkönyvet, majd az ezt követő két-három két eltelte után ismételten felkeresi az embert kábítószer-kereskedelemmel való meggyanúsítás céljából. Tehát észnél kell lenni a kihallgatás során és ellenőrizni azt, hogy mi kerül bele a jegyzőkönyvbe!

A kábítószer-kereskedelem és büntetése

Aki kábítószert kínál, átad, forgalomba hoz, vagy azzal kereskedik, bűntett miatt két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A bűncselekményt tehát meg lehet valósítani akár egy marihuánás cigaretta elfogyasztásra való felajánlásával, de – szélsőséges példával élve – akár olyan módon is, ha valaki a cipőfűzője bekötésének időtartamáig megkéri a barátját a marihuánás cigaretta megfogására.

Egy Ügyfelünkkel szemben az ügyészség azért emelt vádat, mert álláspontjuk szerint Ügyfelünk egy másik vádlottnak 200 gramm marihuánát adott el. Az ügyészség kettőtől nyolc év szabadságvesztés büntetéssel fenyegetett kábítószer-kereskedelem bűntettével vádolta Ügyfelünket és vele szemben határozott idejű szabadságvesztés büntetés kiszabását kérte. Felajánlotta továbbá azt, hogy amennyiben Ügyfelünk a vádirattal egyezően beismeri a terhére rótt cselekmény elkövetését, 4 év szabadságvesztéssel „megússza” az esetet. Sikerült a bíróság részére rámutatnunk arra, hogy az ügyészség a vádban foglaltakat nem tudta teljes körűen bizonyítani, amelyre az ügyészség felajánlotta Ügyfelünk részére, hogy beismerés esetén megelégszik a felfüggesztett szabadságvesztés kiszabásával is. Így lett a kettőtől nyolc évig tartó szabadságvesztésből egy év tíz hónap felfüggesztett szabadságvesztés, tehát Ügyfelünknek egyetlen percet sem kellett börtönben töltenie.”

A büntetés öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha mindezt bűnszövetségben, hivatalos vagy közfeladatot ellátó személyként e minőséget felhasználva vagy a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek vagy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal létesítményében követik el.

A büntetés öt évtől húsz évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés, ha a bűncselekményt jelentős mennyiségű kábítószerre követik el. A bűncselekmény elkövetőjével azonos mértékű büntetéssel büntetendő az, aki a bűncselekmény elkövetéséhez anyagi eszközöket szolgáltat.

Az egyik Ügyfelünket még 2022 évben gyanúsították meg azzal, hogy az egyik büntetés-végrehajtási intézetbe megkísérelt kábítószert bevinni a fogvatartott személyek részére. A nyomozó hatóság Ügyfelünktől megközelítőleg 10 gramm nettó össztömegű marihuánát foglalt le. Közreműködésünknek köszönhetően azonban az ügyészséggel még a vádemelést megelőzően elfogadtattuk azon álláspontunkat, amely szerint Ügyfelünknek még a kábítószer létezéséről sem volt tudomása, így Ügyfelünkkel szemben a büntetőeljárás megszüntetésére került.”

Ha a bűncselekményt csekély mennyiségű kábítószerre követik el, azt a törvény az említetteknél alacsonyabb mértékű szabadságvesztéssel rendeli büntetni.

Szintén súlyosabban minősül és öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az, ha a tizennyolcadik életévét betöltött személy a kábítószert tizennyolcadik életévét be nem töltött személy(ek) részére kívánja juttatni vagy akár csak oktatási, köznevelési vagy gyermekvédelmi célokat szolgáló épületben vagy annak közvetlen környezetében  követi el a bűncselekményt. Ha pedig mindezt jelentős mennyiségű kábítószerre, bűnszövetségben vagy hivatalos vagy közfeladatot ellátó személyként e minőséget felhasználva követik el, öt évtől húsz évig vagy életfogytig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A törvény a bűncselekmény előkészületét is büntetni rendeli.

Két Ügyfelünket is két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett kábítószer-kereskedelem bűntettével vádolta meg az ügyészség. Beismerésük esetére az ügyészség Ügyfeleinkre három év végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását indítványozta. Védői munkánk eredményeként végül a bíróság mindkét Ügyfelünket kettő évi szabadságvesztés büntetésre ítélte, amelynek végrehajtását további három év, illetve három év hat hónap próbaidőre függesztette fel.”

A kábítószer mennyisége

A kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények nagy jelentősége van annak, hogy milyen fajta és mekkora mennyiségű kábítószerről van szó. Csekély mennyiségű kábítószer birtoklása esetén például az elvonó kúrán való részvételt követően a gyanúsítottal szemben meg lehet szüntetni a büntetőeljárást, ám különösen jelentős mennyiségű kábítószer esetén az elkövetőnek akár tizenöt évi szabadságvesztéssel is kell számolnia. A törvény megkülönbözteti a csekély, a jelentős és a különösen jelentős mennyiség fogalmát. A jogszabály nem használja a „normál” vagy „átlagos” kifejezést a mennyiség vonatkozásában: a jogalkotó logikája szerint erről akkor van szó, ha a mennyiség meghaladja a csekély, de nem éri el a jelentős mennyiséget.

A kábítószer hatóanyagtartalmának meghatározása különös szakértelmet igényel, ezért a büntetőeljárás során a nyomozó hatóság, illetve a bíróság rendszerint vegyész szakértőt rendel ki a kábítószer hatóanyag mértékének megállapítására.

A Büntető Törvénykönyv a kábítószer csekély mennyiségét súlyra, grammban megadva határozza meg kábítószer fajtánként eltérően. A csekély mennyiség például THC (tetrahidro-kannabinol) esetén 6 gramm, heroinnál 0,6 gramm, MDA és MDMA esetén 1 gramm, kokainból pedig 2 gramm. Kannabisz növény esetén a legfeljebb öt tő növényegyed is csekély mennyiségűnek számít. A törvény szerint a kábítószer jelentős mennyiségű, ha az adott kábítószerre meghatározott csekély mennyiség felső határának húszszoros mértékét meghaladja. Különösen jelentős mennyiségről van szó, ha a kábítószer mértéke a csekély mennyiség felső határának kétszázszoros mértékét meghaladja.

A marihuána hatóanyagának számítása

Ahogyan arról a fentebb is szó volt, kannabisz növény (marihuána) esetén a jogalkotó lehetővé tette azt, hogy az egyes növényegyedek száma alapján kerüljön meghatározásra a kábítószer mennyisége. Marihuána esetén csekély mennyiségnek számít tehát az 5 tő növényegyed. Ez a gyanúsítottak számára kedvezőbb elbírálást jelenthet, ugyanis egy kifejlett (akár 1,5-2 méteres) kannabisz növény nagyobb mennyiségű THC-t is tartalmazhat.

Mi a helyzet abban az esetben, ha valakinél találnak növényegyedeket és már leszüretelt, kiszárított vagy száradás alatt lévő marihuánát?

A bírósági joggyakorlat egységesnek mondható abban, hogy a növényegyedek és az azokról frissen leszüretelt kábítószer összeszámítása a kétszeres értékelés tilalmát sértené. A kétszeres értékelés tilalma dióhéjban azt jelenti, hogy a bíróságnak a büntetés kiszabása során ugyanazt a tényt csak egyszer lehet (a vádlott terhére) értékelni. A Kúria Bfv.432/2023/9., illetve Bfv.1062/2022/9. számú precedensképes határozata szerint marihuána esetében külön-külön kell vizsgálni a növényegyedek számát és a már leszüretelt kábítószer mennyiségét és

Ilyen esetben a csekély, jelentős vagy különösen jelentős mennyiséget csak akkor lehet megállapítani, ha vagy a növényegyedek száma, vagy a totál-THC tartalom alapján a már leszüretelt, tartott kábítószer mennyisége a vonatkozó szabályozás szerint önállóan haladja meg a törvényben meghatározott mennyiséget. Az egyes, eltérő módon számított mennyiségek összeadásának ebben az esetben nincs helye.”

Tehát a nyomozó hatóság hiába foglalt le 99 tő marihuánát és olyan, már leszüretelt marihuánát, amelynek THC tartalma „csak” 119 gramm, az nem ad alapot a jelentős mennyiség megállapításához.

Vagyonelkobzás

A Btk. szerint az ellenkező bizonyításáig vagyonelkobzás alá eső vagyonnak kell tekinteni, és vagyonelkobzást kell elrendelni arra a vagyonra, amelyet az elkövető a kábítószer forgalomba hozatala, illetve az azzal való kereskedés elkövetésének ideje alatt szerzett. Tehát az ilyen módon megvalósult kábítószer-bűncselekmények esetén megfordul a bizonyítási teher és a terheltnek – valamint védőjének – kell bizonyítania azt, hogy a vagyonelkobzással érintett vagyon nem a nyomozó hatóság által állított bűncselekményből származik.

A vagyonelkobzás biztosítása érdekében a zár alá vétel elrendelésére és az azzal kapcsolatos egyéb cselekményekre általában a razziákkal, illetve a kora hajnali rajtaütések és őrizetbe vételek foganatosításával egyidejűleg kerül sor. Amikor a NAV Merkúr bevetési egysége vagy a rendőrség kommandósai korán reggel az ember ajtaján dörömböl, viszonylag nehéz higgadt döntéseket hozni, ugyanakkor érdemes ilyenkor is minél hamarabb tárcsázni az ilyen ügyekben jártas ügyvédünk telefonszámát.

Kábítószer

"Elterelés"

Ha a nyomozás csekély mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklása miatt van folyamatban, a törvény lehetővé teszi a büntetőeljárás megszüntetését a legalább hat hónapig tartó, folyamatos kábítószer-függőséget gyógyító kezelésben való részvétel teljesítésével avagy a hétköznapi szóhasználattal az „elterelést”. Ez olyan büntethetőséget megszüntető ok, amelyre csak akkor van lehetőség, ha valaki csekély mennyiségű kábítószert saját használatra termeszt, előállít, megszerez vagy tart, illetve fogyaszt. Elengedhetetlen feltétele továbbá a bűncselekmény elkövetésének beismerése. Szükséges hozzá az is, hogy az elkövető az elsőfokú ügydöntő határozat meghozataláig okirattal igazolja, hogy legalább hat hónapig folyamatos, kábítószer-függőséget gyógyító kezelésben, kábítószer-használatot kezelő más ellátásban részesült, vagy megelőző-felvilágosító szolgáltatáson vett részt.

Elterelésre nem kerülhet sor, ha a bűncselekmény elkövetését megelőző két éven belül a büntetőeljárást már az elterelésre tekintettel felfüggesztették, illetve akkor sem ha az elkövető büntetőjogi felelősségét kábítószer birtoklása vagy kábítószer-kereskedelem miatt megállapították.

Védőügyvédi munka

Nem győzzük hangsúlyozni azt, hogy a büntetőeljárásban rendkívül fontos az, hogy már az eljárás kezdetétől hozzáértő védőügyvéd lássa el a védői teendőket. Célszerű ugyanis már az ügy legelejétől ugyanazt a logikus védekezési stratégiát képviselni, amelynek hatására felmerülhet az ügyészségben vagy a bíróságban az, hogy Ügyfelünk mégsem követte el a terhére rótt bűncselekményt. Esetlegesen ténylegesen megállapítható bűncselekmény elkövetése, ám csupán egy kevésbé súlyos megítélésű bűncselekménynek.

A jogszabály – a szükséges körülmények fennállása esetén – lehetőséget ad a bírónak arra, hogy a büntetés mértékének törvényben meghatározott mértékétől eltérjen és jóval enyhébb büntetést szabjon ki.

Forduljon hozzánk bizalommal, amennyiben Önt vagy hozzátartozóját kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény elkövetésével gyanúsítják!

Jelen cikk nem minősül jogi tanácsadásnak. Minden ügy és minden követelés egyedileg ítélhető és ítélendő meg.

2024.08.13.